UWAGA! Strona korzysta z plików cookies przy statystykach i logowaniu. Pliki te pomagają w funkcjonowaniu strony. "Ciasteczka", których używamy są bezpieczne i nie mają szkodliwego wpływu na Twój komputer. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności
 
CIEKAWOSTKI

Co to jest Ramowa Dyrektywa Wodna?
W Europie jedynie 1/3 wód powierzchniowych i 1/4 podziemnych nie jest zagrożona zanieczyszczeniami i zmianami ilościowymi. Aż ... więcej »
Bajka(ł) o wielkiej, słodkiej wodzie
Największym zbiornikiem czystej, nadającej się do bezpośredniego spożycia wody jest Bajkał, reliktowe jezioro tektoniczne ... więcej »
Trzy wielkie wodne wyzwania Polski
  1. W rezultacie postępującego ocieplenia klimatu cyrkulacja atmosferyczna, a wraz z nią obieg wody w atmosferze ... więcej »
Spragniona Ziemia i Ziemianie
W zeszłym roku ludzie zużyli (nie tylko wypili) 10 trylionów litrów słodkiej wody. Ponad 90% z tego poszło na rolnictwo, a 30% zużywają Chiny, Indie i USA (przy ogromnych różnicach w liczbie ludności). Dlatego trzeba napisać, że przeciętne zużycie wody przez Amerykanina, sięgające rekordowych trzech milionów litrów rocznie, jest nieprzyzwoitą przesadą. Pod tym względem daleko za Stanami jest Brazylia, kraje Europy Zachodniej, Rosja, Meksyk i RPA. Rozległe połacie Afryki, Australii i Azji zajmują tereny, gdzie zużycie wody wynosi poniżej 10 mm rocznie, czyli 1/70 przeciętnego opadu w Polsce. Najgorsze z tego wszystkiego jest jednak to, że 15% owej wody człowiek trwale zanieczyszcza, bezczelnie licząc na to, że przyroda się z tym upora.
 
Patroni i partnerzy: