UWAGA! Strona korzysta z plików cookies przy statystykach i logowaniu. Pliki te pomagają w funkcjonowaniu strony. "Ciasteczka", których używamy są bezpieczne i nie mają szkodliwego wpływu na Twój komputer. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności
 
CIEKAWOSTKI

Co to jest Ramowa Dyrektywa Wodna?
W Europie jedynie 1/3 wód powierzchniowych i 1/4 podziemnych nie jest zagrożona zanieczyszczeniami i zmianami ilościowymi. Aż ... więcej »
Bajka(ł) o wielkiej, słodkiej wodzie
Największym zbiornikiem czystej, nadającej się do bezpośredniego spożycia wody jest Bajkał, reliktowe jezioro tektoniczne ... więcej »
Trzy wielkie wodne wyzwania Polski
  1. W rezultacie postępującego ocieplenia klimatu cyrkulacja atmosferyczna, a wraz z nią obieg wody w atmosferze ulegną zmianom. Ich zasięg i skutki są bardzo trudne do prognozowania, przeważa jednak pogląd, że w naszej strefie klimatycznej nastąpi zmniejszenie zasobów wody na skutek zmiany parowania oraz zmniejszenia się zasobów wody pochodzących z opadów śniegu.
  2. Skutki zmniejszania się zasobów wody w Polsce są już udokumentowane przez ekologów. Niezbyt fortunne określenie „stepowienia” Polski oznacza po prostu zmniejszenie się w szacie roślinnej liczby gatunków wymagających dużej ilości wody w glebie i powietrzu, dlatego m.in. łatwiej jest uprawiać monokultury sosnowe niż odnawiać lasy liściaste, które potrzebują gruntów zasobnych w wodę.
  3. Należy dokończyć inwestycje związane z oczyszczaniem ścieków, zwłaszcza w miastach i położyć kres kompromitującej nas w skali świata sytuacji związanej z brakiem oczyszczalni w Warszawie lewobrzeżnej. W tym roku ma się to wreszcie zmienić. Być może potem decydenci przekonają się, że oczyszczanie ścieków… prowadzi do czystych wód w rzekach.
Spragniona Ziemia i Ziemianie
W zeszłym roku ludzie zużyli (nie tylko wypili) 10 trylionów litrów słodkiej wody. Ponad 90% z tego poszło na rolnictwo, a 30% ... więcej »
 
Patroni i partnerzy: