UWAGA! Strona korzysta z plików cookies przy statystykach i logowaniu. Pliki te pomagają w funkcjonowaniu strony. "Ciasteczka", których używamy są bezpieczne i nie mają szkodliwego wpływu na Twój komputer. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności
 
CIEKAWOSTKI

Co to jest Ramowa Dyrektywa Wodna?
W Europie jedynie 1/3 wód powierzchniowych i 1/4 podziemnych nie jest zagrożona zanieczyszczeniami i zmianami ilościowymi. Aż ... więcej »
Bajka(ł) o wielkiej, słodkiej wodzie
Największym zbiornikiem czystej, nadającej się do bezpośredniego spożycia wody jest Bajkał, reliktowe jezioro tektoniczne będące wielką kryptodepresją. Dno Bajkału leży ponad 1100 m poniżej poziomu oceanu. Jezioro mieści około 23 tysiące km3 wody, czyli tyle, ile przynoszą opady do Polski w ciągu ponad stu lat. Zapełnienie Bajkału wszystkimi wodami z Europy musiałoby trwać ponad 20 lat. Nie możemy jednak bezkarnie sięgać po te niewyobrażalne zasoby – zgromadzona tu woda to efekt gromadzenia się opadów przez tysiące lat.
Najwięcej słodkiej wody prowadzi Amazonka. W ciągu sekundy oddaje do Atlantyku dwieście tysięcy m3 wody, czyli tyle, ile dwieście Wiseł. Te wody można wykorzystywać, gdyż są dostarczane „na bieżąco”. Ogromne nadwyżki płynącej stale wody ma Kanada, kraje skandynawskie i Wenezuela.
Trzy wielkie wodne wyzwania Polski
  1. W rezultacie postępującego ocieplenia klimatu cyrkulacja atmosferyczna, a wraz z nią obieg wody w atmosferze ... więcej »
Spragniona Ziemia i Ziemianie
W zeszłym roku ludzie zużyli (nie tylko wypili) 10 trylionów litrów słodkiej wody. Ponad 90% z tego poszło na rolnictwo, a 30% ... więcej »
 
Patroni i partnerzy: